Kāda apdrošināšana piemērota Tavam spēkratam?

Ikviens transporta līdzekļa īpašnieks noteikti ir informēts, cik būtiski ir to apdrošināt. Taču, pirms tiek noformēta aktuālā apdrošināšana, vajadzīgs iegūt informāciju par to, kā tā darbojas un kādi ir tās pamatprincipi.

OCTA

OCTA ir apdrošināšanas polise, bez kuras ceļu satiksmē transporta līdzeklis piedalīties nedrīkst. OCTA atmaksā zaudējumus, kas radīti ceļu satiksmes negadījumā cietušajām personām. Tātad izdevumi par, piemēram, slimnīcas pakalpojumiem vai auto remontu, nebūs jāsedz negadījuma izraisītājam – visus zaudējumus sedz apdrošinātājs, pie kura iegādāta polise.

Apdrošināšanas kārtību nosaka OCTA likums. Saskaņā ar to pastāv vairāki apdrošināšanas līgumi – piemēram, standarta, kompleksais un grupas līgums. Būtiski, ka Latvijā pirkta OCTA apdrošināšana darbojas arī citviet Eiropas Savienībā.

KASKO apdrošināšana

Otrs transportlīdzekļu apdrošināšanas variants ir KASKO apdrošināšana. Šī apdrošināšana atmaksā zaudējumus, kas radušies konkrētā auto īpašnieka izraisītā ceļu satiksmes negadījumā vai tad, ja mašīna tiek apzagta vai nonākusi garnadžu rokās. KASKO sedz automašīnas remonta izdevumus. KASKO polises iegāde nav obligāta prasība, tomēr, ja transportlīdzeklis iegādāts līzingā vai kredītā, polises noformēšana ir obligāta . KASKO apdrošināšana ir ne tikai vieglo automašīnu privilēģija. Tā piemērota arī kravas automašīnām, autobusiem, traktoru tehnikai, motocikliem.

Atšķirībā no OCTA polises, KASKO apdrošināšana paredz plašu risku segumu. Piemēram, KASKO apdrošināšana parasti ietver to zaudējumu segšanu, kuri radušies:

> Citu personu prettiesisku darbību dēļ;
> Ceļu satiksmes negadījuma rezultātā;
> Dēļ dabas stihiju izraisītajiem bojājumiem

Iegādājoties KASKO, papildus iespējams izvēlēties tieši konkrētajai situācijai un vajadzībām atbilstošus riskus – apdrošināšana var ietvert arī, piemēram, tehnisko palīdzību uz ceļa vai transportlīdzekļa aizvietošanu.

Plānojot iegādāties OCTA vai KASKO polisi, svarīgi nesteigties, bet gan izvērtēt vairākus apdrošināšanas piedāvājumus – tas palīdzēs atrast optimālāko risinājumu.

Kā tiek aprēķināta polises cena?

Lai atrastu atbilstošāko OCTA vai KASKO polisi, būtiski būt informētam, kādi faktori veido tās izmaksas.

Piemēram, OCTA apdrošināšanas izmaksas ietekmē termiņš, uz kuru apdrošināšana noformēta, transportlīdzekļa pilna masa, vecums un reģistrācijas vieta, transportlīdzekļa īpašnieka juridiskais statuss, kā arī autovadītāja vecums, braukšanas stāžs un vēsture. Nosakot, cik maksā KASKO apdrošināšana, papildus tiek vērtēta arī transportlīdzekļa vērtība, izvēlētie apdrošināšanas riski un pašriska apmērs.